Genç Türk girişimcilere 30 milyon dolar yatırım

Genç girişimciler Kaan Günay ile Onur Kardeşler tarafından San Francisco’da kurulan ve akıllı medya platformu girişimi Firefly, küresel teknoloji sektörüne yön veren iki dev girişim sermayesi fonundan 30 milyon dolarlık yeni yatırım çekti. GV’nin (eski adıyla Google Ventures) liderliğinde gerçekleşen Seri A yatırımına hali hazırda yatırımcısı olan NFX de katıldı. Firefly, Aralık 2018’de de 21,5 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Şirket, aldığı yatırıma ek olarak New York pazarına da girdiğini açıkladı. Kentin taksi üstü reklam panosu pazarının yüzde 50’sini kontrol eden STRONG’un dijital operasyonlarını devraldı.

Firefly CEO’su Kaan Günay, “Kısa zamanda ABD’nin en hızlı büyüyen akıllı medya platformuna dönüştük. Reklamcılık teknolojilerinin gelecek kuşağını temsil ediyoruz. İnovatif yazılımımızı New York’a taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Aralık 2018’de aldığımız yatırım sonrasında İstanbul’da ofis yatırımı yaparak 50 yazılımcıya istihdam yaratmıştık. Yatırımımız sürecek ve istihdam ettiğimiz yazılımcı sayısını kısa zamanda 100’e çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. GV Genel Ortağı Adam Ghobarah ise “Firefly, önemli ölçekte yeni bir reklam formatı yaratıyor” dedi.

ABD’de San Francisco ve Los Angeles’ta paylaşımlı araçlar ile taksilerin üstüne durumsal farkındalığa sahip akıllı ekranlar yerleştirerek rota, bölge demografik yapısı ve trafik koşullarına göre reklam gösterimi yapan genç girişimciler Kaan Günay ile Onur Kardeşler’in kurduğu akıllı medya platformu girişimi Firefly, yeni yatırım turunu tamamladı. Küresel teknoloji sektörüne yön veren iki dev girişim sermayesi fonundan 30 milyon dolar yatırım çekti. GV’nin (eski adıyla Google Ventures) liderliğinde gerçekleşen Seri A yatırımına hali hazırda yatırımcısı olan NFX de katıldı. Firefly, Aralık 2018’de de 21,5 milyon dolarlık yatırım almıştı.

San Francisco’da 2017 yılında kurulan Firefly, aldığı yatırıma ek olarak New York pazarına girdiğini açıkladı. Kentin taksi üstü reklam panosu pazarının yüzde 50’sini kontrol eden STRONG’un dijital operasyonlarını devraldı.

Türkiye’de istihdam 2 kat artacak

Firefly CEO’su Kaan Günay, “Kısa zamanda ABD’nin en hızlı büyüyen akıllı medya platformuna dönüştük. Reklamcılık teknolojilerinin gelecek kuşağını temsil ediyoruz. İnovatif yazılımımızı New York’a taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. ABD’de yeni şehirlere de odaklandık ve hazırlıklarımız sürüyor. Aralık 2018’de aldığımız yatırım sonrasında İstanbul’da ofis yatırımı yaparak 50 yazılımcıya istihdam yaratmıştık. Yatırımımız sürecek. İstihdam ettiğimiz yazılımcı sayısını kısa zamanda 100’e çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Herkes kazanıyor

Firefly’ın bütün paydaşlarına kazandıran bir iş modeli olduğunu ifade eden Günay, “Paylaşımlı araçlar ile taksi sürücülerine yüzde 15’e varan oranda ek gelir yaratıyoruz. Yerel yönetimler ile işbirliği yapıyoruz. Kayıp çocuklara yönelik Amber Uyarı Sistemi’nin duyurularına ekranlarımızda yer veriyoruz. Sivil toplum kuruluşları, yerel küçük işletmeler ve diğer yerel yönetim duyuruları için ekran envanterimizin yüzde 10’unu tahsis ettik” şeklinde konuştu.

GV: Yeni reklam formatı yaratıyor

Firefly’a yaptıkları yatırımı değerlendiren GV Genel Ortağı Adam Ghobarah, “Önemli ölçekte yeni reklam bir reklam formatı yaratıyor” dedi. Taksilere ek olarak paylaşımlı araçların ulaştığı büyüklüğün şehirlerde ada ve zamanlama bazlı ev dışı dijital reklamcılık fırsatı yarattığına dikkat çeken Ghobarah, “Kaan, Onur ve Firefly ekibi şu ana kadar bu süreci çok iyi bir şekilde yürüterek, uzun vadede şehirlere veri sağlamaya ne kadar motive olduklarını gösterdiler.” şeklinde konuştu.

Firefly hakkında:

Firefly, şehirleri dinamik akıllı medya platformuyla birbirine bağlar. Şirket, araçlarının üzerine tescilli reklam ekranlarını kurmak için taksi şirketleri ve araç paylaşımı sürücüleri ile birlikte çalışır ve sürüş sürelerini en üst düzeye çıkarmak için ek gelir sağlar. Firefly’ın teknolojisi doğru mesajı doğru zamanda ileterek, etkileşimi yüksek reklam kampanyaları yürütülmesini sağlıyor. Tescilli ekranlar, sürücü rotalarına ve yere göre coğrafi yerel reklamcılık için özelleştirildi ve etkinleştirildi. Kaan Günay (CEO) ve Onur Kardeşler (CTO) tarafından kurulan Firefly, merkezi San Francisco’nun yanı sıra New York City, Los Angeles ve İstanbul’da ofisleri ile faaliyet gösteriyor. Daha fazla bilgi için: fireflyon.com

Ballantyne Strong, Inc., STRONG Outdoor and Fundamental Global hakkında:

1932 yılında kurulan Ballantyne Strong, Inc., dijital medya çözümleri ile sinema ürünleri ve hizmetleri alanında dünya lideridir. New York Borsası’na kote olan Ballantyne Strong, Inc., dünya genelinde iştirakleri aracılığıyla on binlerce reklam işaret ve ekranlarını yönetmektedir. Ballantyne Strong, Inc.’in yüzde yüz iştiraki olan STRONG Outdoor, New York şehir pazarındaki geleneksel ve premium taksi reklamı envanterinin neredeyse yarısını kontrol ediyor. STRONG Outdoor, 2018’de New York pazarındaki geleneksel ve birinci sınıf taksi reklamı envanterinin yaklaşık yarısını devraldı. Bugün STRONG, 3.200’ün üzerinde geleneksel statik araç üstü reklam panosuna sahiptir. Fundemental Global, Ballantyne Strong’un en büyük hissedarıdır ve bir yatırım yönetimi şirketidir.