17 Haziran Pazartesi, 2024

26 Nisan, Dünya Gürültü Farkındalık Günü

Share

Gürültü; sinir, stres ve karamsarlığa neden oluyor.

26 Nisan, Dünya Gürültü Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor. Kalabalık şehirler, kornalar, insan sesleri derken farkında olarak veya olmadan sürekli gürültüye maruz kalıyoruz. Bu da hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığımızı etkiliyor. Stres, depresyon, kızgınlık, öfke gibi pek çok olumsuz duygunun arkasında gürültü yer alıyor. Bunun önüne geçmek için akustiğin düzenlenmesi ve izolasyon yapılması gerekiyor. Bu imkanların bulunmadığı ortamlarda en iyi çözüm ise gürültüyü filtreleyen kulaklıklar.

Büyükşehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunlarından biri gürültü ve gürültünün getirdiği sağlık sorunları. Her geçen gün kalabalıklaşan şehirler, trafik ve buna bağlı olarak ortaya çıkan gürültü tüm gün peşimizi bırakmıyor. Kornalar, yüksek sesle çalınan müzikler, insan sesleri derken farkında olarak veya olmadan sürekli gürültüye maruz kalıyoruz.

Gürültünün insanı rahatsız etmesi dışında sağlık üzerinde de etkileri bulunuyor. Bunlar, işitmeyle ilgili fiziksel etkiler, fizyolojik etkiler, psikolojik etkiler ve performans etkileri. Psikososyal etkileri arasında stres, depresyon, yorgunluk, uyku düzensizliği, davranış bozuklukları, rahatsızlık duygusu, hoşgörünün azalması, yardım isteğinin azalması, kızgınlık ve öfkenin içe yöneltilmesi: kendini suçlama ve aşırı sessizlik ve içe kapanma, kızgınlık ve öfkenin dışa vurumu: tartışmacı ve karamsar olma durumu yer alıyor.

Gerginliğin ve tahammülsüzlüğün nedeni gürültü

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz/Odyoloji Bölümü’nden Dr. Eyüp Kara, “Gürültünün birincil etkileri arasında işitmemizi olumsuz yönde etkilemesi, işitme kaybı, kalabalık ortamlarda konuşmaları anlamada zorluk, çınlama-uğultu gibi belirtiler. İkincil etkileri ise daha çok psikolojik etkiler. Gürültünün insan üzerindeki ilk etkisi stres yaratması ve tetikte olma halini ortaya çıkarması. Sürekli gürültüye maruz kalan büyük şehir insanının, neden gergin ve tahammülsüz olduğu böylece ortaya çıkıyor.

Gürültülü ortamda verimliliği sağlamak mümkün

Gürültüden kaçınmak için pek çok yol bulunuyor. Çalışılan mekanların, AVM’lerin, tren ve otobüs garları, havalimanları gibi kalabalık ortamların akustiğinin bu doğrultuda düzenlenmesi gerekiyor. Konutlarda ve işyerlerinde izolasyon gibi çözümlere gidilebiliyor. Fakat her zaman akustiği iyi olan binalarda veya izolasyon yapılmış mekanlarda bulunamayabiliyoruz. Özellikle çalışanlar için büyük problem olan uğultulu ve gürültülü ortamlar sağlığı bozmasının yanı sıra iş yapılmasına da engel oluyor. Gürültü düzeyinin belli sınırı aşmasıyla konuşmanın maskelenmesi ve algılama kabiliyetinin azalması, okuyarak öğrenme işlevinde sürenin uzaması, zihinsel dikkatin dağılması ve kısa sürede yorgunluğun baş göstermesi gibi sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Türkiye’de Bircom güvencesiyle satışa sunulan Sennheiser, en gürültülü ortamlarda bile verimliliği en üst düzeyde tutmak için tasarlanan kablosuz MB 660 UC ile aktif gürültü filtrelemeyi en üst seviyeye taşıyor. Arka plandan gelen sesleri sürekli izleyerek kulaklığa ulaşan gürültü seviyesini ayarlayan “Active Noise Cancelling” (ANC) özelliğine sahipilk profesyonel kulaklık olan MB 660 UC, üst düzey profesyonellere açık ofis gibi zorlu çalışma koşullarında kesintisiz iletişim sağlıyor.

Duyma güçlüğü çekenler için özel tasarlandı

Sennheiser’ın aynı zamanda duyma güçlüğü çekenler için tasarladığı akıllı dinleme özellikli ürün gamına ait odyoloji kulaklıkları, duymaya yardımcı olurken, sunduğu kristal netliğindeki sesle öne çıkıyor. Sağ ve sol kulaklık sesinin ayrı ayrı ayarlanabilme özelliğiyle duyma güçlüğü çekenlerin TV’yi daha rahat duymasını sağlayan odyoloji serisi, mükemmel bir ses kalitesi sunuyor.

Daha Fazla İçerik

Güncel Haberler