20 Temmuz Cumartesi, 2024

Fiat Chrysler’den Renault’ya birleşme önerisi

Share

Birleşmenin gerçekleşmesi durumunda şirket dünyanın en büyük üçüncü küresel otomotiv üreticisi olacak.

Hafta sonu basında yer alan, otomobil üreticileri Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Renault‘nun birbirlerindeki zayıf yönleri tamamlayacak bir işbirliği planı üzerinde çalıştıkları haberleriyle birlikte bugün Fiat Chrysler Automobiles bugün Renault’ya resmî birleşme önerisini sundu.

Önerilen ortaklığın hisseleri, Fiat Chrysler ve Groupe Reanult arasında, kurulacak bir Alman ana şirkette eşit bir şekilde paylaştırılacak. Birleşme işleminin tamamlanmasından önce Fiat Chrysler hissedarlarına toplam 2,5 milyar euroluk bir kâr payı dağıtılarak, hisse senedi piyasalarındaki uyumsuzluklardan etkilenmemeleri sağlanacak.

Fiat Crysler Automobiles cephesinden gelen konuya dair yapılan açıklama şöyle:

“Fiat Chrysler, Groupe Reanult’ya birleşme teklifi sundu. Ortaklıkta FCA’nın yüzde 50, Renault’nun yüzde 50 payı; dengeli bir yönetim yapısı olacak ve yönetim kurulunun çoğunluğu bağımsız olacak. Renault ile birleşme sonrası 8,7 milyon araç üretimiyle dünyanın üçüncü büyük otomobil üreticisi oluşacak. Renault ile birleşme sonucunda hiçbir fabrikanın kapanması öngörülmüyor. Ortaklık, Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının halihazırda yarattıklarına ek olarak 5 milyar euronun üzerinde sinerji yaratacak. Birleşme gerçekleşirse FCA hissedarları 2,5 milyar euro temettü alacak. Oluşacak şirketin hisseleri Milano, Paris ve New York’ta işlem görecek.”

Daha Fazla İçerik

Güncel Haberler