Anadolu’nun en büyük şirketleri ödüllerini aldı

0
4038
TEB Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde 15 yıldır düzenlenen “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni” Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı törenle gerçekleştirildi. Tosçelik, Kardemir ve Sarkuysan; sırasıyla Anadolu’nun en büyük ilk üç şirketi oldu. Rona Yırcalı ve Nafi Güral ise “Anadolu’nun Duayen İş İnsanı Onur Ödülü” verilen isimler oldu.

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde 15 yıldır düzenlenen ve artık bir gelenek haline gelen “Anadolu 500 Ödülleri”, 7 Mart Perşembe akşamı düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı törende, ilk kez verilen “Anadolu’nun Duayen İş İnsanı Onur Ödülü”ne Rona Yırcalı ve Nafi Güral layık görüldü. Anadolu’nun en büyük 5 şirketi ise sırasıyla Tosçelik Profil, Kardemir, Sarkuysan, Erbakır ve Kroman Çelik Sanayi oldu.

Araştırma sonuçlarına göre Gürteks İplik Sanayi “Kârını En Çok Arttıran Şirket”; Bakyapı İnşaat Enerji “Cirosunu En Çok Arttıran Şirket”; Kahraman Tarım Ürünleri “İstihdamını En Çok Artıran Şirket” ve Öz- Ka Lastik ve Kauçuk Sanayi “İhracatını En Çok Artıran Şirket” seçildi. ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ kategorisinde ise Sanko Holding, Boydak Holding, Erdemoğlu Holding ve Kipaş Holding ödül almaya hak kazandı. TEB Özel Ödülü iseOrganik Tarım Ürünleri İhracatında En Yüksek Pazar payı ile Dervişoğlu Tarım Ürünleri firmasının oldu.

Leblebici: “Anadolu şirketlerinin rekabet gücü gurur kaynağımız”

Ödül töreninde konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 15 yıldır Anadolu 500 araştırmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, araştırmanın çok ciddi bir altyapıyla hazırlandığını vurguladı. Leblebici, Anadolu şirketlerinin gelişimine şahit olduklarını dile getirerek, bankacılık sektörü olarak bu şirketlerin büyümelerine, rekabette güçlenmelerine ve inovasyona verdikleri değerle büyük gurur duyduklarını söyledi. TEB olarak, araştırma sonuçlarından hareketle, Anadolu’daki şirketlere yönelik ürün ve hizmetler geliştirdiklerine dikkat çeken Leblebici, “Anadolu’da faaliyet gösteren firmalarımızın gelişen ticari faaliyetlerine paralel kullandıkları ürün ve hizmet sayılarının da arttığını görüyoruz. Firmalarımızın günlük faaliyet döngülerinin bir parçası olan nakit yönetimi ve dış ticaret işlemlerinde daha hızlı ve yenilikçi ürün ve hizmetler de talep etmekte olduğunu gözlemliyoruz. TEB olarak sunduğumuz tüm finansal ve finansal olmayan hizmetlerimizi tüm şirketlere olduğu gibi Anadolu şirketleri için de seferber ediyoruz” dedi.

Leblebici, Anadolu’da faaliyet gösteren şirketlerin, nasıl bir değişim ve dönüşümün içinde olduğunu, faaliyetlerini nasıl şekillendirdiklerini ve çağın gereklerine uygun iş yapış biçimlerini kendi organizasyonlarına nasıl adapte ettiklerini de gösterdiğini ifade ederek, “Araştırma sonuçlarından da görüyoruz ki; Anadolu şirketleri, güç şartlar altında dahi,geçtiğimiz yılda da büyümeyi, ihracata katkı sunmayı, istihdamlarını artırmayı ve rekabetçi olabilmeyi başardılar. Bu gelişmelerin artarak devam edebilir olması, ülke ekonomimiz için de oldukça önemli” diye konuştu.

15. Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması sonucunda ödül alan şirketler:

ANADOLU’NUN DUAYEN İŞ İNSANI ONUR ÖDÜLÜ
Rona Yırcalı
Nafi Güral
ANADOLU’NUN EN BÜYÜK ŞİRKETİ
Tosçelik Profil
Kardemir
Sarkuysan Elektrolitik Bakır San.
Erbakır
Kroman Çelik Sanayi
VERGİ ÖNCESİ KARI EN YÜKSEK 5 ŞİRKET
Tosçelik Profil
Yeşilyurt Demir Çelik End.
Banvit
Sasa Polyester
Kardemir
İHRACATI EN YÜKSEK 5 ŞİRKET
Sarkuysan Elektrolitik Bakır San.
Tosçelik Profil
Başak Metal Ticaret ve Sanayi
Erbakır
Sanko Dış Ticaret
ÇALIŞAN SAYISI EN YÜKSEK 5 ŞİRKET
Galeri Kristal Turizm İnşaat
Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi
İmbat Madencilik
Özdilek Alışveriş Merkezleri
Köfteci Yusuf Hazır Yemek
CİRO ARTIŞINDA İLK 5 ŞİRKET
Bakyapı İnşaat Enerji
ATT Tekstil San. ve Tic. A.Ş.
Tufan Endüstri Demirçelik San. Tic.
Asil Çelik
İpek Mobilya İmalat İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş.
KÂR ARTIŞINDA İLK 5 ŞİRKET
Gürteks İplik sanayi
Gürsoy Tarımsal Ürünler
Beşler Tekstil San. ve Tic. A.Ş.
Armada Gıda Sanayi
Arıkan Mensucat Sanayi
KADIN PATRON İLK 5 ŞİRKET
Şenpiliç
İmbat Madencilik
Şölen Çikolata Gıda
Durmazlar Makine Sanayi
Emaş Makine Sanayi
İHRACAT ARTIŞINDA İLK 5 ŞİRKET
Öz-Ka Lastik ve Kauçuk Sanayi
Gazi Metal Mamüller Sanayi
Kayseri Metal Center Sanayi
Erpiliç Entegre Tavukçuluk
Sütaş Süt Ürünleri
İSTİHDAM ARTIŞINDA İLK 5 ŞİRKET
Kahraman Tarım Ürünleri
Sunar Özlem Gıda Sanayi
Tekkeli Gıda
Elsan A.Ş
Afyon Et Entegre Gıda
ANADOLU 500’E EN ÇOK ŞİRKET SOKAN GRUP
Sanko Holding
Boydak Holding
Erdemoğlu Holding
Kipaş Holding
EN ÇOK KADIN ÇALIŞANI OLAN ŞİRKETLER
1. Özdilek AVM ve Tekstil
2. Sarar Giyim
3. Durak Fındık
TEB ÖZEL ÖDÜLÜ
Organik Tarım Ürünleri İhracatında En Yüksek Pazar Payı:
DERVİŞOĞLU TARIM ÜRÜNLERİ
Özellikli Ürün İhracatında En Yüksek Pazar Payı:
KÜTAŞ TARIM ÜRÜNLER