20 Temmuz Cumartesi, 2024

İnternet televizyonlarında RTÜK denetimi başlıyor

Share

RTÜK’e internet üzerinden yayın yapan televizyonları denetleme yetkisi veren yönetmelik yürürlüğe girdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) internet üzerinden yayın yapan televizyonları denetleme yetkisi veren yönetmelik bugün Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamında sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK‘ten yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almaları zorunlu olacak. Buna göre, internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve puhutv gibi platformların Türkiye’de yayınlarını sürdürebilmeleri için yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almaları gerekecek.

Yönetmelikte, medya hizmet sağlayıcılarının yayın lisansı alabilmeleri için Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre anonim şirket kurma zorunluluklarının bulunduğu da ifade edildi.

Yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi bulunmayan ya da iptal edilmiş olan yayınlar hakkındaysa RTÜK, sulh ceza hâkiminden yayınla ilgili içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi talebinde bulunabilecek.

Yönetmeliğe göre, yayın hizmetlerini yayın lisansı almaksızın sürdüren medya sağlayıcıları RTÜK’ün internet sayfası üzerinden önce ihtar edilecek. Medya hizmet sağlayıcıları lisans başvurusunda bulunmaları ve üç aya tekabül eden lisans ücretini peşin ödemeleri halinde ise üç ay boyunca yayınlarını sürdürebilecek.

Radyo yayını sunmak için yayın lisans ücreti 10 bin TL, televizyon yayını sunmak için yayın lisans ücreti ise 100 bin TL olarak belirlendi.

Daha Fazla İçerik

Güncel Haberler