BMW Programatik Addressable TV kullanarak reklam verimliliğini yüzde 63 artırdı

0
429

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, Türkiye’deki reklam stratejisinde Programatik kullanımıyla fark yaratarak Avrupa’daki pazarlara da örnek teşkil etti. TV reklamlarında nokta hedefleme yapmak üzere Programatik kullanan BMW Türkiye, 2018 Aralık ayında BMW 4 Serisi’nin reklam dönüşümünde dijital kampanyalara kıyasla yüzde 63’lük bir artış sağladı.

Dijital pazarlama dünyasında yaygınlaşmakta olan programatik TV reklamları, Adform ile birlikte çalışılarak BMW 4 Serisi L banner’lar ile Smart TV sahibi izleyicilerine gerçek zamanlı olarak sunuldu. 4.8 milyon görüntülenme ve 80 bin tıklanma elde eden reklamlar 1.8 milyon tekil haneye ulaştı. MRC standartlarına göre ölçülen reklam görünürlüğü %95 olurken potansiyel müşteriler  883 adet teklif formu  doldurdu. Kampanyanın yapıldığı Aralık ayında, BMW 4 Serisi’nde toplanan formların %25’i programatik TV reklamlarından sağlanmış oldu. Bu kampanyanın dönüşüm oranı ise BMW 4 Serisi için yapılan dijital kampanyalardan %63 daha yüksek bir oran ile gerçekleşti.

TV İZLERKEN TEKLİF ALDILAR

TV programı izlerken BMW 4 Serisi’ne özel teklifleri L banner’lar ile görüntüleyen kullanıcılar, banner’a tıklayarak bu kampanya için özel olarak yapılmış olan mikro web sitesine erişim sağladılar. Böylece BMW 4 Serisi’nin teklif ve detaylarına ulaşabilen izleyiciler, teklif almak için forma tıklayarak GSM numaralarını paylaştılar. Salesforce ile yapılan entegrasyon sayesinde form direkt olarak CRM ekibine aktı ve GSM numarasını paylaşan kişilere BMW İletişim Merkezi uzmanları tarafından geri dönüş sağlanarak detaylı bilgilendirme yapıldı, teklif alabilmeleri için kendilerine en yakın olan Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’na yönlendirildiler.

Bu çalışmada 2 farklı renkte BMW 4 Serisi’nin bulunduğu banner kullanıldı ve A/B testi yapıldı. Test tamamlandıktan sonra tıklama oranına göre daha iyi performans gösteren tasarım ile devam edildi. Kullanıcılara kanala geldikten beş saniye sonra banner gösterilerek reklam görünürlüğü en yüksek seviyeye çıkarıldı.

İzleyiciler dört farklı yöntem ile hedeflendi, bölgesel stratejiler doğrultusunda lokasyon hedeflemeleri gerçekleştirildi. bmw.com.tr’de, BMW 4 Serisi sayfalarını ziyaret eden kişiler Cross Device teknolojisi sayesinde birinci, ikinci ve üçüncü parti dijital datalar ile HBBTV ortamında hedeflenebildi. Ayrıca HBBTV reklamları ve Dijital reklamlar arasında tek bir frekans yönetimi sağlandı.

Holistik yaklaşım, programatik TV reklamlarında da kullanıldı. TV’de reklamı gören, ilgilenen fakat formu doldurmayan kullanıcılar sosyal medya ve dijital ağlarda yeniden hedeflendi.