Abdi İbrahim’den istemeden gebeliğe karşı ertesi gün kampanyası

0
1979

Abdi İbrahim, korunma yöntemleri konusunda halkı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında hazırlanan filmde, ertesi gün hapı kullanma konusunda çekinceleri olan kadınlara kendi hayatları üzerindeki güçleri yeniden hatırlatılıyor.

Abdi İbrahim’in korunmasız ilişki sonrasında çocuk sahibi olmaya hazır olmayan kadınlara güvenilir bir seçenekleri olduğunu hatırlattığı reklam filminde, beş kadının gebelik önlemeyle ilgili hisleri anlatılıyor. Kadının vücuduyla ilgili kararları kendisinin alması gerektiğini anlatan reklam filminde, ertesi gün hapı tüketimindeki duygusal engelleri yıkan olumlu cümlelere vurgu yapılıyor.

2013 yılında Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’nda yayınlanan rapora göre, kadınların %45’i modern bir korunma yöntemine başvurmuyor ve korunma yöntemi kullandığını beyan eden her 10 kadından 5’i geri çekme yöntemini kullanıyor.

Türkiye’de her 4 kadından 1’i istemeden gebe kalıyor
Raporda, korunmasız ilişki sonrasında her 4 kadından 1’inin istenmeyen gebelik yaşadığına dikkat çekiliyor. İstenmeyen gebelikler nedeniyle sağlıksız koşullarda yapılan kürtaj, kadınlarda ölüm, hastalık ve sakatlıklara yol açabiliyor.

Abdi İbrahim’den bilinçlendiren video
Bu sonuçlardan yola çıkan Abdi İbrahim, korunmasız ilişki sonrasında istenmeyen gebeliği daha oluşmadan önleyebilen acil korunma yöntemleri ile ilgili halkı bilinçlendirmek ve konuya dikkat çekmek amacıyla yeni bir dijital kampanya başlattı.

35 saniyelik film, kadınları yargılanmaktan korkmadan hayatlarının kontrollerini ele almaları konusunda cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Filmdeki dış ses, kadının vücuduyla ilgili kararları kendi alması gerektiğine vurgu yapıyor, ertesi gün hapı tüketimindeki duygusal engelleri yıkan olumlu cümlelerle kadınlara mesaj veriliyor. Film dijital mecralarda yayında.

Künye

Reklamveren: Abdi İbrahim İlaç – HRA Pharma
Reklamveren Yetkilileri: Dilara Güney, Ozan Temizkan
Global Reklam Ajansı: Havas London
Yerel Reklam Ajansı: Publicis Healthcare Turkey
Kreatif Direktör: Altuğ Çavuşoğlu
Ajans Yetkilileri: Eda Altan, Özden Benli, Süha Bahtiyar
Reklam Yazarı: Ozan Misirlioğlu
Sanat Yönetmeni: Yusuf Özal Çelik
Ajans Prodüktörleri: Arzu Köksal, Eren Bakırcı
Yapım Şirketi: MÜŞTEREK
Yapımcı: Derya Sezgin
Yönetmen: Berk Turhan
Görüntü Yönetmeni (D.O.P): Gökhan Eyiler
Reklam Filminin Süresi: 35’’ & 15” & 6’’
Saç-Makyaj: Sibel Kotan
Medya Planlama Ajansı: Wavemaker