Cuma, Eylül 24, 2021
Ana Sayfa Blog

Elidor “Dedim olabilir” reklam filmi ile genç kadınlara ilham oluyor

0

Elidor, genç kadınlara hayallerine giden yolda destek olmak amacıyla başlattığı “Kendi Yolumuzda” projesindeki ilham verici kadın rol modellerin arasına Ebrar Karakurt’un da eklendiğini yeni reklam filmiyle duyuruyor. 

Ebrar Karakurt filmde hayatta karşısına çıkan engeller olabileceğini ama bu engelleri aşabileceğini “Dedim olabilir” diyerek anlatıyor. Medina Turgul DDB imzalı filmin yönetmen koltuğunda Sedat & Umut oturuyor.

Türkiye’de her 10 genç kadından 6’sı “hayallerimle aramda engeller var” diyor. Bu veriden yola çıkarak hayallerine giden yolda genç kadınlara destek vermek için “Kendi Yolumuzda” projesini hayata geçiren Elidor, genç kadınlara hikâyesiyle ilham kaynağı olacak rol modeller arasında millî voleybolcu Ebrar Karakurt’un eklendiğini eğlenceli bir reklam filmiyle duyuruyor. Voleybol sahasında gördüğümüz Ebrar, reklam filmi boyunca karşısına çıkacağı söylenen tüm engelleri aşabileceğini “Dedim olabilir” diyerek anlatıyor.

Ebra Karakurt: “Hayallerinin önünde uzun bir yol var dediler, dedim olabilir…”

Etkileyici voleybol performansı, kısa pembe saçları ve kendine has tarzıyla son dönemde dikkatleri üzerine çeken millî voleybolcu Ebra Karakurt, Elidor ile bir araya geldiği #DedimOlabilir etiketli yeni kampanyasında hiçbir engelin onu hayallerinden uzak tutmaya yetmediğini anlatıyor. Kendi hayallerinin peşinden koşmak isteyen genç kadınlara seslenen 21 yaşındaki sporcu Ebrar Karakurt, akıllara gelebilecek diğer sorulara da eğlenceli yanıtlar veriyor: “Elidor reklamında kısa saçlı kız mı olur dediler?” “Dedim olabilir.”

Elidor’un “kendi yolunda” giden rol modelleri, genç kadınlara ilham oluyor…

Türkiye’nin bir numaralı şampuan ve saç kremi markası Elidor*, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Udemy iş birliğiyle hayata geçirdiği “Kendi Yolumuzda” projesi kapsamında genç kadınlara eğitim bursu ve farklı alanlarda eğitim içeriklerine erişim desteği sunuyor. Elidor ayrıca TOG ve ICRW desteğiyle hazırlanan kişisel gelişim içerikleri sayesinde de genç kadınları ilham alabilecekleri Gülse Birsel, Meriç Aral, Ece Çiftçi, Aleyna Hadımoğlu, Emine Yiğci, Dilara Gevrek gibi rol modellerin hikâyeleriyle buluşturuyor. Hayallerinin önünde uzun bir yol olduğunu görerek, vazgeçen, çekincede kalan tüm genç kadınların cesaretlenmelerini, pes etmeyip hayallerinin peşinden gitmelerini teşvik etmek isteyen Elidor, genç kadınların hayal kırıklıklarına değil gerçeğe dönüşen yepyeni hikâyeler yazmalarını destekliyor.

 

 

Saç bakım markası Elidor ile millî voleybolcu Ebrar Karakurt’un ilham verici reklam filmini izlemek için:


KÜNYE:

Reklamveren: Unilever
Reklamveren Yetkilileri: Alper Eroğlu, Gizem Erbaş, Kerem Diramca, Ahmet Adıyaman, Ebru Seyhan
Reklam Ajansı: Medina Turgul DDB
ECD: Ertuğ Tuğalan
Kreatif Grup Lideri: Fatih Yılmaz
Kreatif Ekip: Cem Erguvan, Özberk Baz, Seray Samancı, Gözde Bayraktar, Hande Matban
Yönetici Strateji Direktörü: Berkant Avcı
Stratejist: Beste Atasoy, Ceren Altınörs
Müşteri Direktörü: Azize Civanbay
Müşteri Ekibi: Dilge Yıldırım, Viket Rodrig, Ezgi Bitmiş
Ajans Prodüktörü: Gülengül Soytürk, Ümit Bak, Can Taşkın
Yönetmen: Sedat Dündar & Umut Dizdar
Prodüksiyon Ajansı: Yapar İstanbul
Post Prodüksiyon Ajansı: İmaj
Müzik: FFW Creative Audio
Pr Ajansı: Sobraz
Medya Ajansı: Mindshare
Ünlü Yönetim Ajansı: Portal Rights Management

2021’i ve sonrasını şekillendiren 8 trend

0

McKinsey & Company, 2021’i ve sonrasını şekillendiren 8 trendi açıkladı

Krizler, dikkat çekici yeniliklere yol açma eğilimindedir. COVID-19 ile yaşanan aslında tam olarak böyle bir durum. Belirsizliğin çok yüksek olduğu bu zamanda; tahmin yapmanın zorluğunu belirten McKinsey uzmanları, geleceği şekillendiren sekiz trendi açıklıyor. Bunlar; inovasyon, tüketici davranışı, çevre, sağlık devrimi, hükümet yaklaşımları, kurumsal portföylerin yeniden yapılandırılması, tedarik zincirinin değişimi ve son olarak hava yolculuğuna dönüş şeklinde sıralanıyor.

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company geleceğin iş dünyasını mercek altına alarak 2021 yılını ve sonrasını şekillendiren 8 trendi açıkladı. Bu trendlerin ele alındığı makale, pandeminin yarattığı ekonomik krizin ve belirsizlik ortamının, büyük yenilikler için de zemin oluşturduğuna dikkat çekiyor. Makalede; uzaktan çalışmanın insanlık tarihinde ilk kez, 17. yüzyılda yaşanan veba salgınında uygulandığı belirtiliyor ve çalışmalarını evinde sürdürmesi için gönderilen Cambridge Üniversitesi öğrencisi genç Isaac Newton’un yer çekimi kanununu, o dönemde, evinin bahçesinde keşfettiği hatırlatılıyor. COVID-19 salgını sürecinde de çok önemli inovasyonların gerçekleştirildiğine vurgu yapan McKinsey & Company Türkiye Ülke Direktörü Can Kendi “Bu dönemde; ABD’de verilen yeni patentlerin sayısı, 2019’daki seviyenin iki katına denk geliyor ve diğer birçok ülkede de önemli artışlar görülüyor. Bu nedenle 2021’e ve sonrasına yön vereceğine inandığımız ilk trend inovasyonlar ve onu tüketici davranışları takip ediyor. Araştırmalarımız, yaklaşık üç ayda 10 yıllık dijital inovasyon yaşandığını ve dünya genelinde e-ticaretin, pandemi öncesi seviyelere göre 2 ila 5 kat arttığını ortaya koyuyor. Geçen Nisan ayında yayınladığımız raporumuzda da paylaştığımız gibi, değişen tüketici davranışları arasından; çevrimiçi market alışverişinin, sanal sağlık hizmetlerinin ve tüketicilerin ev için yaptıkları yeni düzenlemelerin kalıcı olması bekleniyor” dedi.

Pandeminin sağlık tarafındaki küresel faturası 180 milyar doları buldu 

İklim krizinin etkisini hızla hissettirdiği bugünlerde üçüncü trendin çevre olacağı belirtilirken, dördüncü sırada sağlık devrimi yer alıyor. COVID-19 salgınıyla mücadelede gerek aşı araştırmalarına gerekse diğer araçlara ulaşmak için küresel ölçekte yapılan yatırımların 180 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Sağlık alanına yapılan yatırımların ve ilerlemenin devam edeceği öngörülerek geleceğe yön verecek trendler arasında ‘biyo-devrim’in çok önemli bir yerinin olduğunun altı çiziliyor. Makalede; pandeminin ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerini aşmak için bir dizi endüstriye borç veren hükümetlerin yaklaşımı, beşinci trend olarak açıklanıyor.

Geçen yıl, en üst beşte birlik dilimdeki şirketlerin 240 milyar dolarlık kâr elde etmesine karşılık en alt beşte birlik dilimdekilerin de 400 milyar dolarlık zararı, altıncı trendin temelini oluşturuyor. Zira bu durum, altıncı trend olarak adlandırılan kurumsal portföylerin yeniden yapılandırılmasına neden oluyor. Makaleye göre; portföyler hızla değişiyor ve işlem hacimleri rekor seviyelere ulaşıyor.

Zaman alsa da tedarik zincirinde güçlü bir değişim bekleniyor

Tedarik zincirinin değişmesini, 2021’i ve sonrasını şekillendiren yedinci trend olarak tanımlayan McKinsey uzmanları, zaman alsa da tedarik zincirinde güçlü bir değişim beklediklerini belirtiyor.  Tüm tedarik zincirin sadece yüzde 25’nin değişiminin bile ancak 5 senede tamamlanabileceği öngörülüyor. Son trend olarak da hava yolculuğuna dönüş değerlendiriyor. Araştırma sonuçlarına göre; pandemi döneminde önemli ölçüde düşen küresel hava trafiğinin 2024 yılına kadar eski seviyelerine dönmeyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca iş seyahatlerinin dönüşü daha da yavaş olabilir. Bunların ötesinde pandemi öncesi trafiğin yüzde 20’si asla geri dönmeyebilir. Ama tıpkı ‘intikam’ alışverişlerinde olduğu gibi, bu alanda da intikam seyahatlerinin görülmesi bekleniyor.

Dijitalin yükselişi işimizin geleceğine çeşitli şekillerde yön verecek

İnovasyonun meslekleri de etkileyeceğinin vurgulandığı makalede; dijitalin yükselişinin işimizin geleceğine çeşitli şekillerde yön vereceği ve bunların her birini anlamanın önemli olduğu belirtiliyor. Evden çalışma deneyiminin herkes için geçerliymiş gibi düşünülse de öncelikle gelişmiş ekonomilerle ilgili olduğunun altını çiziliyor.  Yükselen e-ticaretin yanı sıra teslimat, nakliye ve depo işlerinde artan otomasyonun da kritikliği vurgulanıyor. Son olarak da otomasyondaki yükselişle birlikte kaybedilen işlerden daha fazla yeni işin yaratılacağı hatırlatılıyor.

2021’i ve sonrasını şekillendiren 8 trendin ele alındığı podcast yayınına ve ilgili makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

The business trends shaping the post-COVID economy | McKinsey

Artan konut fiyatları medyanın gündeminde

0

2021 yılı itibarıyla hem kiralık hem satılık ev fiyatlarında yükselme meydana gelirken, konutlarla alakalı medyada oldukça haber yer aldığı görüldü. Böylelikle 2021 yılı boyunca konutlar ve konutlarda yaşanan artışla alakalı alakalı 342 bin 568 haberin medyaya yansıdığı görüldü. Son bir aylık süreçte Türkiye’nin en çok konuştuğu gündem maddeleri arasında yer alan konutlardaki haber artışı ise yüzde 113 oldu.

Medya takip kurumu Ajans Press, konutlar ile alakalı medyaya yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in medya arşivinden derlediği bilgilere göre 2021 yılında konutlar ile alakalı medyaya342 bin 568 haber yansıdığı tespit edildi. Pandemi dönemi ile birlikte ev satışlarında azalma yaşanırken, hem satılık hem kiralık ev fiyatlarının arttığı gözlendi. Bu yıl ev kiraları ile ilgili yalnızca basında çıkan haber sayısı ise 4 bin 663 olurken, kiralık ev sorunlarının yanı sıra il il fiyat artışlarına tepki haberleri de ön planda yer aldı.

Ajans Press’in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre ise 2021 yılında Türkiye’de 801 bin 995 evin satıldığı belirlendi. Bu yıl en düşük konut satışı 59 bin 166 ile Mayıs ayında görülürken, 141 bin 400 ile en yüksek konut satışının Ağustos ayında gerçekleştiği görüldü. Yıllara oranla bakıldığında konut satışlarının düşüşte olduğu gözlendi. İlk defa satılan konut satışlarına kıyasla ikinci el konutların neredeyse 2 kat daha fazla tercih edilmesi ise gözlerden kaçmadı.

Kız Kardeşim Projesi Yenilenen Eğitim Platformu ile yayında.

0

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığı ile yürütülen “Kız Kardeşim Projesi” kapsamında verilen eğitim içerikleri genişletilerek yenilenen alt yapısıyla “akademi.kizkardesim.net” üzerinden erişime açıldı. Kız Kardeşim Projesi web sitesine yeni eklenen “akademi.kizkardesim.net” ile daha çok kadının ihtiyaç duydukları farklı eğitim içeriklerine kolayca, istedikleri yerde ve zamanda ulaşması hedefleniyor. akademi.kizkardesim.net üzerinden verilen eğitimler “Bireyler için Finansal Bilinç Eğitimi”, “Dijital Dünyada Güvenlik Eğitimi’’, “İnternet Reklamcılığı Eğitimi”, “Mobil Fotoğrafçılık Eğitimi”, “Gıda Güvenliği ve Lojistik Eğitimi’’, “Müşteri İlişkileri ve Satış Eğitimi’’, “Sıfır Atık Eğitimi’’, “Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi’’ olmak üzere toplam sekiz ayrı başlıktan oluşuyor.

Kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donanarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almalarını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi 2015 yılından bu yana kesintisiz olarak devam ediyor. Kız Kardeşim Projesi 6 yılda yüz yüze ve online etkinlikler ve eğitimlerle Türkiye genelinde 100.000’den fazla kadına erişim sağladı. Proje kapsamında daha çok kadının ihtiyaç duyduğu eğitim desteğine kolayca ulaşmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan dijital platform “akademi.kizkardesim.net” 17 Eylül’de açıldı. İçerikleri genişletilen yeni eğitimlere dileyenler bu platform üzerinden ücretsiz olarak katılabilecek.

Kadınlara yönelik olan eğitimlerden yararlanmak için akademi.kizkardesim.net eğitim ve gelişim platformuna kayıt yaptırmak yeterli olacak. Katılımcılar dijital platformdaki söz konusu eğitimlerden herhangi bir zamanlama kısıtlaması olmadan yararlanabilecek. Eğitimleri tamamlayanlara, her eğitime özel katılım belgesi takdim edilecek.

akademi.kizkardesim.net üzerinden verilen eğitimler 8 ayrı başlıktan oluşuyor.

  • “Bireyler için Finansal Bilinç Eğitimi” ile kadınların mali kaynaklarını doğru yönetebilmeleri ve temel finansal hizmetleri tanımaları
  • “Dijital Dünyada Güvenlik Eğitimi’’ ile kadınların dijital dünya ve internet güvenliği konularında farkındalıklarının artırılması
  • “İnternet Reklamcılığı Eğitimi” ile ürünlerini sosyal medya aracılığıyla pazarlamak isteyen kadınların internet reklamcılığı konusunda becerilerinin artırılması
  • “Mobil Fotoğrafçılık Eğitimi” ile ürünlerini sosyal medya aracılığı ile pazarlamak isteyen kadınların mobil fotoğrafçılık konusunda becerilerinin artırılması
  • “Gıda Güvenliği ve Lojistik Eğitimi’’ ile bir ürünü alırken ve işlerken tüketiciye daha güvenli bir şekilde ulaştırılması konusunda kadınlara işletmelerinde ve günlük hayatında gıda güvenliği ve lojistik eğitimleriyle farkındalık oluşturulması.
  • Müşteri İlişkileri ve Satış Eğitimi’’ ile ürünlerinin satışını gerçekleştirmek isteyen üretici kadınların ürün satışı, iletişimi ve müşteri memnuniyeti konularında farkındalıklarının artırılması
  • “Sıfır Atık Eğitimi’’ ile israfın önlenmesi kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumu sebeplerinin gözden geçirilmesi ve engellenmesi konularında farkındalığın artırılması
  • “Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi’’ ile ürünlerinin sunumunu ve pazarlamasını yapmak isteyen kadınların, ürünlerinin markalaşmasına yönelik tanıtım ve pazarlama stratejileri konularında farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

 

#BizBuAşkıAnlıyoruz reklam filmi yayında

0

Beşiktaş JK Futbol A Takımı’na sponsor olan Sompo Sigorta’nın, tanıtım filmi yayınlandı. #BizBuAşkıAnlıyoruz sloganıyla izleyici karşısına çıkan film, dijital mecra ve sosyal medyadan paylaşıldı.

1 dakikalık tanıtım filmi, taraftarın Beşiktaş’a duyduğu bağlılığı, sadakati ve tutkuyu vurguluyor.

Kurumsal ve bireysel sigortacılık sektörünün öncü markası Sompo Sigorta ile Beşiktaş JK Futbol A Takımı’nın sponsorluk iş birliğini anlatan tanıtım filmi, izleyicilerle buluştu. #BizBuAşkıAnlıyoruz hashtag’iyle sosyal medyadan paylaşılan film, siyah beyazlı taraftarlardan büyük ilgi ve beğeni gördü. Kısa sürede yaklaşık 1 buçuk milyon izlenme rakamına ulaşan tanıtım filminde, “Beşiktaşlı olmanın, taraftarlık tutkusunun ve futbol coşkusunun” altı çiziliyor.

Futbol tutkusunu vurguluyor

Sompo Sigorta, tanıtım filminde “20 senedir sizi anladığımız gibi, bu aşkı da anlıyoruz! İşte bu yüzden, Beşiktaş’ın sponsoru olarak her adımında yanında oluyoruz! Yeni sezonda başarılar şampiyon!” mesajını veriyor.

Cihangir Gökdoğan’ın anlatıcı olduğu reklam filmi, Ozan Vardar tarafından yönetildi. Filmin yapımcılığını ise Tolga Şaylıman, Alpaslan Topal ve Veysi Oğuz üstlendi.

Sompo Sigorta, yeni sezonda Beşiktaş JK taraftarının tutkusuna destek olmak için başlatılan kampanya ile #BizBuAşkıAnlıyoruz demeye devam edecek.

Tanıtım filmini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

KÜNYE
Reklam veren: Sompo Sigorta
Müşteri Marka Ekibi: Mustafa ORHAN, Sema DELİORMAN ASAL, Murat ÖZGÜR
Reklam Ajansı: Margin
Kreatif Direktör: Ozan Vardar
Prodüksiyon Ajansı: Polpo Production
Yapımcılar: Tolga Şaylıman, Alpaslan Topal, Veysi Oğuz
Fotoğraf: Altan Aykan
Videographer: Gökhan Ergin
Müzik: İstanbul Post Production

Her gün online olanların oranı yüzde 80

0

Türkiye’de internet kullananların oranı yüzde 79’dan 82’ye çıktı. Son bir yılda e-ticaret harcaması yapanların oranı ise yüzde 36’dan yüzde 44’e yükseldi. Online alışverişlerin yüzde 70’i giyim, ayakkabı ve aksesuar ürünlerinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından gerçekleştirilen “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre, 2021 itibarıyla Türkiye’de internet kullanım oranı 16-74 yaş grubundakilerde yüzde 82,6 oldu. Bu oran 2020’de yüzde 79’du. 16-74 yaş grubundaki erkeklerde internet kullanım oranı yüzde 87,7 olarak açıklanırken, kadınlardaki oranın yüzde 77,5 olduğu belirtildi.

İnternete erişenlerin oranı yüzde 92

Türkiye’de internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı, geçen yıl yüzde 90,7’yken bu yıl yüzde 92’ye ulaştı. 16-74 yaş arasındaki kişilerin yüzde 80,5’i, 2021’in ilk üç ayında interneti her gün veya haftada en az bir defa kullandı. Düzenli internet kullanımında geçen yılki oran yüzde 76,5’ti. İnternet üzerinden mal veya hizmet siparişi verenlerin oranı 2021’de yüzde 44,3 oldu. Bu oran geçen yıl yüzde 36,5’ti.

10 yılda yüzde 35,9 büyüme

Türkiye’de dijitalleşmenin yıllar içindeki yükselişini değerlendiren dijital performans ajansı EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, “2011’de 8,4 olan online alışveriş oranı bugün yüzde 44,3 seviyesinde. Tüketiciyle dijitalde bağ kurmanın temel adımı dijital reklam ve pazarlama stratejileri oluşturmak. Dijitale yatırım yapan işletmeler meyvelerini toplamaya, karlılıklarını artırmaya devam ediyor. İşletmeler, artan farkındalıkla birlikte, artık dijitalde olup olmamaya değil, ne kadarlık bütçelerle dijitale yatırım yapacaklarına karar veriyorlar.” açıklamasında bulundu.

Tüketicilerin yüzde 70’i giyime para harcıyor

Online alışveriş oranı erkeklerde yüzde 48,3 iken kadınlarda yüzde 40,3. İnternet üzerinden bu yılın ilk üç ayı içinde siparişi veren bireylerin yüzde 70,7’si giyim, ayakkabı ve aksesuar satın aldı. Bunu yüzde 40,8 ile hazır yemekler, yüzde 33,4 ile gıda ürünleri, yüzde 28,7 ile kozmetik, güzellik ve sağlık ürünleri takip etti.

Global Marketing Summit 2021 Ana Teması “Pazarlamanın Geleceği”

0

Dünyanın birçok ülkesinden 150’den fazla ünlü konuşmacının, pazarlamanın geleceğine ışık tutacağı Global Marketing Summit 2021’de hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 19-22 Ekim 2021 tarihlerinde dijital bir platform üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek olan ve pazarlama sektörünün duayen isimlerinin katılacağı zirvenin, bir de edebiyat dünyasından konuğu var…  Dünyaca ünlü ödüllü yazar Amin Maalouf, Global Marketing Summit 2021’de geçmişin izini sürerken, geleceği, beklentilerini ve yaratıcılığını besleyen kaynakları konuşacak.

19-22 Ekim 2021 tarihlerinde ‘Pazarlamanın Geleceği’ ana teması ile düzenlenecek olan Global Marketing Summit 2021 Zirvesi’nin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası arenada başarıları ile konuşulan 150’den fazla liderlerin, 85’ten fazla oturumda konuşmacı olacağı ve ülkemizden de değerli isimlerin katılacağı zirveye, dünyaca ünlü ödüllü yazar Amin Maalouf da konuk oluyor. Maalouf, toplumsal bakış açısı ve yaratıcı kurguları ile Global Marketing Summit 2021’de edebiyat dünyasından iş dünyasına yeni bir soluk getirecek.

Bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve en üst düzey katılımlı uluslararası platform olacak olan Zirve’de değerli fikirleri ile yer alacak olan yazar Amin Maalouf, geçmişin izini sürerken, geleceği ve beklentilerini sevenleri ile paylaşacak.  ‘‘İnsan geçmişin yok olması karşısında kolay avunur; asıl kaldırılamayan, geleceğin yok olmasıdır.’’ diyen Maalouf, düşünce serüvenimize başka bir boyut katacak ve dünyanın farklı yerlerindeki insanlara ses olacak. Yaratıcılığını besleyen kaynakları da Zirve’de izleyenlerle paylaşacak olan ünlü yazar, Global Marketing Summit 2021’in ilgi çekecek isimleri arasında yer alıyor.

Bi’Boya’nın yeni reklam kampanyası yayınlandı.

0

Yapı kimyasallarının öncü markası Kalekim güvencesiyle üretilen, e-ticaret satış kanalı, tecrübeli bayi ağı ve kaliteli uygulama sunan Bi’ Usta platformuyla sektörde fark yaratmaya başlayan Bi’Boya’nın yeni reklam kampanyası yayınlandı.

Günümüz trendleri, tüketici ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen, boya ürünleri ve hizmetleriyle tüketicilerin beklentilerini kusursuz bir şekilde karşılamayı hedefleyen Bi’Boya, boya yapma sürecinin her aşamasında tüketicinin yanında yer alarak sunduğu yeniliklerle tüm bu süreci kolaylaştırıyor.

Bi’Boya’ nın renkli dünyasının ve ayrıcalıklarının, küçük bir kızın annesiyle çıktığı hayal dünyasındaki yolculuğu üzerinden anlatıldığı reklam filminde ise tüketicilere ev boyama/boyatma işinin düşünülenden daha kolay ve eğlenceli olduğu mesajı veriliyor. Yenilikçi ve yaratıcı dekorasyon fikirleriyle de tüketiciyi özgürce harekete geçiren Bi’Boya, filmde ayrıca ailenizi ve sevdiklerinizi de işin içine katarak, boya yapmayı keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz diyor.

Eğlenceli sahneleri ve hareketli müziğiyle dikkat çeken yeni film, TV ve tüm dijital mecralarda yer alıyor.

 

Reklam filmi:

Künye:

Reklamveren: Kalekim A.Ş.
Reklamveren Yetkilisi: Tuba Özdemir Hesse, Gonca Özçelik, Emine Kılıçal
Reklam Ajansı: Modiki
Ajans Baskanı ve ECD: Murat Bodur
Yaratıcı Ekip: Emre Şuataman, Kanıt Erdoğan, Burak İlhan
Müşteri Grubu: Fatma Akdağ, Gamze Deste Yeğin
Müzik: FWW
Yapım Şirketi: 8590.
Prodüktör: Hande Yılmaz, Gizem Başaran
Yönetmen: Can & Eymen

Türkiye’deki ev kadınları hane içi alışverişin bel kemiği

0

Günümüz Türkiye’sinde kadının iş gücüne katılımı %26 seviyelerindeyken, genel nüfustaki kadınların 3’te 1’ini oluşturan1 ev kadınları; full time çalışan, ev ekonomisini çekip çevirirken gerek çocuk yetiştirerek gerekse satın alma kararlarında rol oynayarak ülke ekonomisinde de önemli bir yer tutan bir kitle. Dünyada da bu demografik segment hem evde çalışırken yarattığı ekonomik değer, hem de toplumsal yaşantıyı inşa edici görevleri nedeniyle sadece hızlı tüketim malları sektörü için bir hedef kitle olmanın ötesine geçiyor.

Ev kadınlarının alışveriş yaptıkları alan çok geniş; mutfak alışverişinden temizlik ürünlerine, evde bakıma ihtiyaç duyan bir yaşlı ya da çocuk varsa aile bireylerinin gereksinimlerinden evin genel ihtiyaçlarına, pek çok farklı kategoriye dokunuyorlar. Direkt tüketici olmasalar dahi, ev halkının gerekli alışverişlerini üstlenerek erkek şampuanı da satın alıyor, temizlik malzemesi de. Aşağıdaki raporda detaylı veri ve içgörülerini de görebileceğiniz araştırmamızdan üç kilit noktayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ev kadınlarını anlamak önemli

Sadece kendileri için değil, bütün bir hane için alışveriş yaptıkları için ev kadınlarının çok yönlü satın alma ihtiyaçları bulunuyor. Türkiye’deki ev kadınlarının %90’ı evli2 ve %77’si evde çocuğuyla ya da bakıma ihtiyacı olan yaşlı bir bireyle birlikte yaşıyor3. Bu da ev kadınlarının mutfak alışverişi dışında, hane halkını da temsil ettiğini ve evde yaşayan pek çok kişi için alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu geniş kitleyi anlamak ve çözümlemek hayli önem taşıyor. Ev kadınlarını sunduğunuz ürünlerin kalitesi ve müşteri hizmetlerinden memnun bıraktığınızda sadık birer müşteriye dönüşmeleri olası.

Ev kadınları giderek daha da dijitalde aktif hale geliyor

Dijital dünyayla ilişkisi olmayan birini düşünmek zor, buna haliyle ev kadınları da dahil. Türkiye’de ev kadınlarının büyük çoğunluğunun yaş aralığı 25-44 olmakla birlikte4, daha yetişkin kesimin de dijital dünyayla olan ilişkisi gelişiyor. Online ortamda günde 3 saatin üzerinde vakit geçirenler Türkiye’de genel nüfusun %36’sını oluştururken, söz konusu ev kadınları olduğunda bu rakam %45’e yükseliyor.5 Dijitalde geçirilen süre içerisinde ev kadınlarının %82’si bir ürün satın almadan önce online araştırma yaptığını belirtiyor.6 Alışveriş sepetlerinde ise çoğunlukla ev aletleri, elektronik ürünler, kişisel bakım yer alıyor. Hatta bu kadınların bir bölümü, kendi mutfak sırlarını, yemek tariflerini, ev işlerine dair tüyolarını YouTube’da içerik üreterek izleyicilerle paylaşıyor.

Satın alma kararları TV, online reklamlar ve etraftan duyulanlarla şekilleniyor

Ev kadınlarına ulaşmak söz konusu olduğunda TV ve online reklamlar en büyük erişim kanalını temsil ediyor; aile ve arkadaş tavsiyesinden bile daha büyük bir etki alanını kapsıyor. Ev kadınlarının %51’i hala TV’den etkilenirken %48’i online reklamlardan da etkilendiğini söylüyor.7 Online araştırma yapma ve en iyi fiyata en kaliteli ürünü bulma konusunda ısrarcılar. Beğendikleri ve sadık oldukları markaları da aileleri ve arkadaşlarıyla sık sık paylaşıyorlar.

‘Göründüğünden çok daha fazlası’ Arzum Robetek reklam filmi yayında.

0

Siz keyfinize bakın temizliği Arzum Robotek’e bırakın

Arzum Robotek’in tüm dijital platformlarda yayına giren filminde
‘Göründüğünden çok daha fazlası’ vurgusu keyifli bir yemek
ortamında yapılırken, ‘Keyifler yerinde, Robotek iş başında’ deniyor.

Türkiye’nin önde gelen elektrikli ev aletleri markası Arzum’un robot süpürgesi Robotek’in reklam filmi tüm dijital platformlarda izleyiciyle buluştu. TBWA\Istanbul tarafından hazırlanan dijital reklam filminde, ‘Siz hepiniz “Arzum Robotek” söylemi öne çıkarken, ‘Keyifler yerinde, Robotek iş başında’ mesajı veriliyor.

Türkiye’de ilk ve tek 4 yıl garanti fırsatı

Film, bir arkadaş grubunun şaka ve kahkahalarıyla dolu, güzel bir akşam yemeği masası ile başlıyor. Bir yanda birbirine çerez ve konfetiler atarak, coşku dolu, eğlenceli anlar geçiren grubun yaşadıklarına yer verilirken diğer yanda masanın altına dökülenleri toplayan Arzum Robotek’i görüyoruz.

Filmde, eğlence devam ettiği sırada akıllı haritalama yaparak yerleri temizleyen Arzum Robotek, Türkçe uygulaması sayesinde bilgilendirmeyi de Türkçe yapıyor. Türkiye’de ilk ve tek olan 4 yıl garanti fırsatı ile sunulan Arzum Robotek’in temizliği yaparken 4’ü 1 arada özelliğine yer verilen filmin sonunda; ‘Türkçe Uygulaması ile Arzum Robotek göründüğünden çok daha fazlası’ vurgusu yapılıyor.

Reklamın künyesi

Reklamveren: ARZUM
Reklamveren ekibi: Mehtap Yıldız, Özlem Zülal, Neslihan Demir, Ayşe Savran, Mahir Sümen, Gökhan Kapıcı, Eda Özgül, Buket Onaran
Reklam Ajansı: TBWA\Istanbul
CCO: İlkay Gürpınar
ECD: Volkan Karakaşoğlu
Genel Müdür Yardımcısı: Tuğyan Çelik
Kreatif Direktör: Mesut Koçarslan, Serdar Güngör
Yaratıcı Ekip: Sungun Çalışkan, Selin Saygın
Marka Ekibi: Ender Orfanlı, Çağla Yalçınkaya, Selcen Kurtuldu ve Ayşe Hocaoğlu
Sosyal Medya Ekibi: Berivan Akmanoğlu, Seçil Özener
CSO: Toygun Yılmazer
Stratejik Planlama Ekibi: Özgün Özkalay, Yunuscan Hısımcıl, Başak Runa
Prodüksiyon Ekibi: Neslihan Gücüm, Efe Koçdağ
Prodüksiyon Şirketi: Shortcut
Yönetmen: İsmet Kurtuluş
Müzik: Onur Cumalıoğlu

GÜNCEL