Perşembe, Şubat 2, 2023
Ana Sayfa Blog

Global Marketing Summit 2022 ana teması “Pazarlama 5.0, Sürdürülebilir İş” olarak belirlendi

0

Akbank ve Turkcell ana sponsorluğunda 18-21 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Global Marketing Summit, 3D Virtual Reality Online olarak 4 gün boyunca dünyanın en önemli pazarlama gurularını ve iş dünyasının en etkin liderlerini bir araya getirecek.

Geçen yıl, 50 binden fazla lider ve yöneticinin izlediği zirve, bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve en üst düzey katılımlı uluslararası platform oldu

Akbank ve Turkcell ana sponsorluğunda, 18-21 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenen Global Marketing Summit 2022, bu sene 200’ün üzerinde konuşmacı ve 90 oturum ile gerçekleşecek.  Zirve’nin ana teması “Pazarlama 5.0, Sürdürülebilir İş” olarak belirlendi.

Dünyanın en önemli pazarlama gurusu Philip Kotler’e büyük ilgi

Organizasyonu Türkiye’nin lider toplantı ve etkinlik şirketi KREA M.I.C.E. tarafından yapılan Global Marketing Summit’i geçen yıl 6 kıta, 143 ülkeden, 50 binden fazla kişi izledi. Zirve, bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve en üst düzey katılımlı uluslararası platform olmasının yanı sıra pandemide Türkiye’den dünyaya açılan bir dünya markası oldu.

Global Marketing Summit 2022’nin “Onur Konuşmacısı”, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, pazarlama dünyasının duayen ismi, 80’den fazla “çok satan” kitabın yazarı, Northwestern Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve tüm zamanların en etkili Pazarlama Gurusu Prof. Dr. Philip Kotler olarak açıklandı.

İlk dört günü 3D Virtual Reality Online, 21 Ekim 2022’de ise ayrıca Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da liderlerin katılımı ile yüz yüze gerçekleşecek olan Zirve’ye ülkemizden de değerli CEO’lar, Yönetim Kurulu Başkanları, Üst Düzey Yöneticiler, Pazarlama Sektörü liderleri, sektör çalışan ve paydaşları, akademisyenler ve fikir önderleri katılacak. Uluslararası vizyon, liderlerden liderlere süzülmüş bilgiler ile liderlerden yaşanmış başarı hikayeleri ve gelecek öngörülerinin buluştuğu Zirve’de, pandemi ile birlikte değişen ekonomik, sosyolojik, psikolojik koşulların pazarlamaya etkileri değerlendirilecek. Marketing 5.0, pazarlama dünyasının geleceği, yeni normalde kritik başarı faktörleri, yeni trendler, “Lovemark” olmanın yeni kuralları, pazarlama liderlerinin ve ajans profesyonellerinin “yeni gerçekte” değişen rolü, müşterilerin satın alma kararlarının değişimi, dijital gelecekte yaratıcı marka olma, metaverse, nöromarketing, kurumsal iyilik ve sürdürülebilirlik gibi birçok kilit konuya yer verilecek olan Zirve’de, pazarlamada oyunun yeni kuralları belirlenecek. Yerli ve yabancı birbirinden değerli konuşmacıların başarılı marka hikayelerini paylaşacağı ve pazarlamanın geleceğine ışık tutulacağı Global Marketing Summit 2022, tüm sektör paydaşlarınca heyecanla bekleniyor.

Zirve kapsamında düzenlenen CMO Circle Meeting’de liderler, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da yüz yüze buluşuyor

Zirve’nin son günü 21 Ekim 2022’de, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da CEO’lar ve CMO’ların katılımı ile CMO Circle Meeting’de yüzyüze buluşacaklar. Zirve’nin kapanışının ardından ise “Bosphorus Boat Party” olarak isimlendirilen özel VIP bir kapanış etkinliği düzenlenecek.

Hedefimiz pazarlama zirvesi alanında türkiye’den bir dünya markası yaratmak

Global Marketing Summit 2022’yi düzenlerken süzülmüş bilgiye, tecrübeye, farklı görüş açılarına her zamankinden daha fazla ihtiyacın olduğundan yola çıktıklarını ifade eden KREA M.I.C.E. Kurucusu Seda Mızraklı Ferik, “Pazarlama sektörünün en büyük buluşması olarak tarif ettiğimiz Zirve’mizde 4 gün boyunca pazarlama dünyasının duayen isimlerini ağırlayacağız ve pazarlamanın geleceğine hep beraber ışık tutmaya çalışacağız. Tam 19 yıldır sektörde faaliyet gösteren bir marka olarak düzenlediğimiz geniş kapsamlı zirvelerle hedefimiz, liderlerden liderlere süzülmüş bilgiyi global olarak daha fazla lider ile paylaşmak. Özel içeriklerimizin beğeni toplaması, bizi ekip olarak çok mutlu ediyor. Zirveyi izleyen ve destekleyen tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkür ederiz. Bilgi paylaşınca büyür” dedi.

 

Brand Week İstanbul bu sene “Time to Reset” teması çatısında bir araya getiriyor.

0

Bu Sene 10’uncu Yılını Kutlayacak Brand Week Istanbul, 7-11 Kasım Tarihlerinde Katılımcılarla Buluşuyor!

EMEA bölgesinin en büyük marka ve iş dünyası festivali Brand Week Istanbul, yaratıcı dünyanın liderlerini ve pazarlama duayenlerini bu sene “Time to Reset” teması çatısında bir araya getiriyor.

Yaratıcı endüstrileri, markalar dünyasını, hem toplumu hem de bireyi odağına alan, yarına yönelik içgörüleri farklı disiplinlerden uzmanlarla masaya yatıran Brand Week Istanbul, 9-10-11 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

Geleceğin yön veren trendlerini ve ilham verici hikâyeleri yerel ve global isimlerin sunumlarıyla katılımcılarla buluşturacak olan festival; paneller, atölye çalışmaları, akademik seminerler, söyleşiler, marka lansmanları, networking buluşmaları, ödül törenleri ve sergileriyle bireyin ve toplumun anlam dünyasına ve ekonomiye yön vermeye devam edecek.

Bu senenin temasını iklim krizi belirledi

Her yıl farklı bir tema çatısında kültür, toplum ve iş dünyasını ağırlayan etkinlik, 10’uncu yılında “Time to Reset” temasıyla adından söz ettirecek. Pandemiyle resmen başlayan 21’inci yüzyılda; iklim krizi, dijitalleşme, üretim ve tüketim alanında değişen modeller ve yeni teknolojilerle birlikte artan alternatif gerçeklikler, bu tema altında ele alınacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da festivale katılacak konuşmacılar arasında dünyaca tanınan birçok isim yer alıyor. Kuantum fizikçisi Prof. Mete Atatüre, Kreatif Stratejist Kev Chesters, bestelediği Holywood film müzikleriyle tanınan Pınar Toprak, Aktivist Sanatçı Laetitia Ky, Dentsu Lab Kreatif Direktörü Naoki Tanaka, Araştırmacı Bekir Ağırdır, Yazar Daniel H. Pink, festivalde katılımcılarla buluşacak yüzlerce konuşmacı arasından sadece bazıları.

Markalar ve iletişim projeleri ödüllendirilecek

Hem gündemi şekillendiren hem de geleceği belirleyen konu ve konuşmacılarının yanı sıra Felis Ödülleri, Lovemarks Ödül Töreni, Fark Yaratan Kadınlar, Brand Academy Sertifika Programı, Marka İkonları Yürüyüşü, Portfolyo Buluşmaları ve özel networking toplantıları gibi geleneksel yan etkinliklerin yanına bu yıl iyileştirmeye dair tüm metotların konuşulacağı “Time to Heal” sahnesi de ekleniyor. “Time to Heal”, Pharmatopia Eczacılarının Projesi kapsamında, sağlığın tüm yenilikçi metotlarının bilimin ışığında konuşulacağı, iyileştirmeye ve iyiliğe açılan gündemler ile sektöre yeni perspektifler katacak.

7-11 Kasım tarihlerinde 10’uncusu gerçekleşecek olan Brand Week Istanbul’a dair detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. https://brandweekistanbul.com/

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’na başvurular başladı

0

Ülkenin en yaygın kadın girişimcilik ağı olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu himayesinde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması” başladı.

Her yıl tekrarlanması planlanan “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması” ile nihai olarak, listeye giren girişimcilerin kendi bölgelerinde kanaat önderliği rolünü üstlenmesi, sahibi oldukları şirketlerin başarı hikayeleriyle potansiyel kadın girişimci adaylarına ilham kaynağı olması hedefleniyor.

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması, “Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket” ve “Girişimci Kadın Gücü” olmak üzere iki ayrı kategoriden oluşuyor. Girişimci Kadın Gücü kategorisine sadece girişimci kadınlar başvurabilecek ve katılımcılar “En Hızlı Büyüyen Kadın Girişimci”, “En Çevre Dostu Kadın Girişimci”, “En Çok Dijitalleşen Kadın Girişimci”, “İhracatını En Çok Artıran Kadın Girişimci” kriterlerinde ödüllerini alacak. “Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket”  kategorisi ise tüm şirketlerin başvurularına açık olacak.

Yarışma için 30 Eylül 2022 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Listeye girmeye hak kazanan şirketler 19 Kasım 2022 Dünya Kadın Girişimciler Günü’nde TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk’ün katılımlarıyla ödüllerini alacaklar.

World eCommerce Forum İstanbul 28-29 Eylül’de

0

 

“E-ticaretin Davos’u” WORLD E-COMMERCE FORUM ISTANBUL için geri sayım devam ediyor.

Uluslararası e-ticaret ve e-ihracat platformu WORLDEF tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen forum, global e-ticaret ekosisteminin dev oyuncularını buluşturuyor. “E-ticaretin Davos’u” olarak nitelendirilen forum, Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği olacak.

28-29 Eylül 2022 tarihleri arasında WOW Kongre Merkezinde düzenlenecek forum için dikkat çeken bir outdoor reklam çalışması gerçekleştirildi. WORLD E-COMMERCE FORUM ISTANBUL’un reklam görseli, New York Times Meydanı’nın (Times Square) en önemli konumunda bulunan Nasdaq Tower binasında yer aldı. Görkemli reklam görseli ile Times Meydanında bulunan binlerce kişiye forumun duyurusu yapıldı.

Öte yandan, Nasdaq’daki reklam çalışması Türk basınında geniş yer buldu. Önemli haber siteleri, WORLD E-COMMERCE FORUM ile ilgili outdoor çalışmasına sayfalarında yer verdi.

WORLD ECOMMERCE FORUM, “E-Ticaretin Davos’u” olarak konumlandırılıyor. Global e-ticaret ekosisteminden pek çok önemli ismin bir araya geldiği forumda; e-ticaret odaklı konular tartışılıyor, sorunlara çözüm önerileri konuşuluyor. Bölgenin en büyük e-ticaret etkinliği olma özelliği taşıyan WORLD ECOMMERCE FORUM, önümüzdeki aylarda İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede e-ticaretin nabzını tutmayı hedefliyor! Günümüze kadar 1’i online, 6’sı İstanbul’da ve 1’i Bakü’de olmak üzere sekiz WORLD E-COMMERCE FORUM düzenlendi. 2022’de dokuzuncusu organize ediliyor.

 • Tarih: 28-29 Eylül 2022
 • Yer: WOW Kongre Merkezi
 • Konu: E-Ticarette Sürdürülebilirlik
 • 34+ Ülke
 • 10 Bin+ Katılımcı
 • 200+ Konuşmacı
 • 300 B2B Masa
 • 150 Bin+ B2B Toplantı
 • 250 Info Desk
 • 5 Sahne
 • 43+ Sponsor
 • 40+ Yatırımcı/Fon

WORLD ECOMMERCE FORUM ISTANBUL’da, e-ticaret ekosisteminin bütün paydaşlarını İstanbul’da buluşturacak. Forumda, e-ticaretin bugünü ve yarını, sürdürülebilirlik ana teması ekseninde enine boyuna ele alınacak!

Uludağ Ekonomi Zirvesi “Yeni Geleceği Birlikte Yaratalım”

0

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin 11’inci buluşması gerçekleşecek

Capital ve Ekonomist ve Start Up dergileri tarafından 2012 yılından bu yana organize edilen Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ), hızla değişen dünya ve Türkiye gündemine dair iş ve fikir liderlerini buluşturmak üzere 2022’de pandemi sonrasında ilk tekrar fiziksel olarak hayata geçirilecek. Bu yıl 11’inci yılını dolduran Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu yıl 6-9 Ekim tarihlerinde Sapanca’da NG Enjoy Otel’de gerçekleşecek. Zirvede birbirinden değerli iş insanları, ekonomistler, fikir liderleri bizlerle birlikte olacak.

Liderler daha iyi bir küresel düzeni nasıl şekillendirebileceklerini konuşacak

Tüm dünyanın pandemi sonrasında oluşan enflasyonist ve zorlu bir konjonktürde değişim sancıları yaşadığı şu günlerde, iş, ekonomi ve siyaset dünyasının fikir liderleri “Yeni Küresel Düzeni Tasarlamak” teması altında yeni dönemin güncel problemlerini hep birlikte el ele çalışarak nasıl çözebileceklerini konuşacaklar. Zirvede  “Yeni Küresel Düzeni Tasarlamak: Birlikte İyileştirme, Değişim ve Dijitalleşme” teması altında yeni ve daha sürdürülebilir bir sisteme geçiş için aşılması gereken engelleri; eğitimden tarıma üretimden sanayiye, enerjiden teknolojiye her alanda insancıl ve daha doğa dostu sistemler yaratabilmek için çözüm önerilerini ve bu hedefler doğrultusunda atılması gereken adımları masaya yatıracaklar.

Capital, Ekonomist ve Start Up dergileri olarak kamu ve iş dünyası liderlerinin dünyadaki değişim ve dönüşüm nedeniyle zor süreçlerden geçtikleri gerçeğinden yola çıkarak Uludağ Ekonomi Zirvesi 2022’nin (UEZ 2022) içeriğini mevcut koşulların iyileştirilmesi ve harika bir geleceğin oluşturulması için kanaat önderlerinin seslerini duyurabilecekleri ve çözüm için ilham alabilecekleri bir platform olabilecek nitelikte planladık.

Global ekonomiye yön veren güçlü trendler, Türkiye’nin gelecek vizyonu, girişimcilik ve inovasyonun ekonomiye katkısı, Türk ekonomisine kazandıracak yeni nesil yatırımlar, bankacılığın yeni dünya konjonktüründeki rolü ve yarını, enerji sektörünün geleceği ve yenilenebilir kaynaklar gibi kritik gündem konularının ele alınacağı panellerin yer alacağı Zirve, zirvedencanli.com platformundan da canlı yayınlanacak.

Masters of Events ACE of M.I.C.E. Awards 30-31 Ekim’de sahiplerini bulacak

0

Masters of Events ACE of M.I.C.E. Awards ; ilk defa 08-09 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşen organizasyon ile dünyanın önde gelen markaları ve toplantı, kongre ve etkinlik sektörünün temsilcileri Antalya’da bir araya geldi. Üç gün boyunca süren etkinlikte 7 binin üzerinde B2B toplantı gerçekleşmiştir. Önemli turizm destinasyonlarından bir olan Antalya’nın ticari hacmine çok büyük katkı sağlayan organizasyonun sonunda ise, MICE alanında en başarılı marka ve projeler gerçekleşen görkemli ödül töreninde sahiplerine kavuştu.

Bu yıl 30-31 Ekim 2022 tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Hotel’de gerçekleşecek organizasyonda; incentive ve lansmanlar düzenleyen yerli ve yabancı kurumsal şirketlerin satın alma heyetleri B2B network toplantıları ve interaktif kaynaşma programları ile yeniden bir araya geliyor olacaklar.

30 Ekim akşamı Nirvana Cosmopolitan Hotel’de gerçekleştirilecek MOE Party ve 31 Ekim akşamı kırmızı halı seremonisi ile başlayan ve Cosmos Theatre’da  270 derecelik video mapping şovlar ve gala yemeği ile devam edecek ACE of M.I.C.E. Awards ödüllerinde, network bağlantılarınızı akşamları da eğlenerek devam ettirebileceksiniz.

Youth Awards için geri sayım başladı.

0

Gençlerin kariyer platformu Youthall’un bu yıl ikincisini düzenlediği Youth Awards’ta gençler; en çok çalışmak istedikleri şirketleri ve insan kaynakları ekiplerinin işveren markası adına yaptığı başarılı çalışmaları belirlemek üzere oy kullanmaya devam ediyor. Oy kullanmak için son gün 26 Ağustos!

Gençlerin kariyer platformu Youthall tarafından bu yıl ikinci kez organize edilen Youth Awards’ta oylamanın bitmesine az bir süre kaldı. Gençlerin görüşlerine değer vererek oylamaya katılan şirketlerin, 19 farklı kategoride belirleneceği Youth Awards’ta oylama 26 Ağustos tarihine kadar https://www.youthall.com/tr/youth-awards/voting adresinde devam edecek.

Oylamaya Şirketler ve Gençlerden Yoğun İlgi 

Büyük ölçekli şirketlerden KOBİ’lere kadar farklı büyüklük ve sektörlerde hizmet veren şirketlerin; çalışma ortamlarını, şirket kültürlerini, staj ve yetenek ve eğitim programları gibi uygulamalarını gençlere aktardıkları, işe alım süreçlerini yönettikleri Youthall tarafından hayata geçirilen Youth Awards’a büyük ilgi devam ediyor.

Şirketlerin, hem bir işveren markası olarak gençler üzerindeki algılarını öğrendikleri hem de insan kaynakları çalışmalarını onların gözünden değerlendirilme fırsatı yakaladıkları Youth Awards’a bu yıl geçen yıla göre yüzde 25 artış ile 157 şirket aday oldu.

Şirketlerin sonuçlarını heyecanla beklediği ve şu ana kadar 200 farklı üniversiteden 85 binden fazla gencin oy kullandığı Youth Awards’ın sonuçları, Youthall’un web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında 10 Eylül’de açıklanacak.

Finanstan teknolojiye, perakendeden otomotive kadar çok sayıda sektörden şirketin aday olduğu Youth Awards’ta gençler, en çok çalışmak istediği şirketleri sektör özelinde seçerken aynı zamanda; sürdürülebilirlik çalışmaları, kariyer odaklı sosyal medya hesapları, kampüs etkinlikleri, staj ve yönetici adayı programları gibi farklı kategorilerde de şirketleri değerlendiriyor. Gençlerin “En çok ilham aldığı insan kaynakları lideri” kategorisinde 17 değerli sektör yöneticisi de yer alıyor

Ford Otosan uzun dönem sürdürülebilirlik hedefleri ile “Gelecek Şimdi” diyor

0

Türkiye’de otomotiv sektörünün öncü firması Ford Otosan, uzun dönem sürdürülebilirlik hedeflerini ortaya koydu. Sunduğu teknolojiler ve elektrikli dönüşümdeki öncü rolüyle yakın gelecekte araç portföyünde sıfır emisyon hedefleyen şirket, “Gelecek Şimdi” vizyonuyla iklim değişikliğinden atık yönetimine ve döngüsel ekonomiye, çeşitlilik ve kapsayıcılıktan toplumsal refaha katkı sunacak gönüllülük projelerine kadar pek çok alanda, Türkiye’de otomotiv ekosisteminin geleceğini dönüştürecek hedeflerini duyurdu.

Türkiye otomotiv sektörünün öncü gücü ve teknoloji lideri Ford Otosan, “Gelecek Şimdi” diyerek, yeni sürdürülebilirlik hedeflerini ortaya koydu. Kurulduğu günden bu yana tüm faaliyetlerini çevreye ve topluma fayda sağlayan ürün ve hizmet sunma amacıyla yürüten Ford Otosan, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarda daha fazla fayda yaratmak için çalışıyor. “Gelecek Şimdi” vizyonunu merkeze alan şirket, çalışanlarını, tedarikçilerini, bayi ağını ve iş ortaklarını sürdürülebilirlik çalışmalarına dahil ederek tüm ekosistemde dönüşümün öncüsü olma yolunda güçlü, kapsamlı ve kararlı adımlarla ilerliyor.

“İklim değişikliği”, “atık ve döngüsel ekonomi”, “su”, “çeşitlilik ve kapsayıcılık” ve “toplum” başlıklarında öncelikli konularını belirleyen ve uzun dönem hedeflerini açıklayan Ford Otosan, bu sayede çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında net ve ulaşılabilir hedefler belirleyerek şirketin tamamen sahiplendiği ve paydaşlarının sürdürülebilirlik beklentilerini karşılayacak bir dönemi başlatıyor.

Ford Otosan yerleşkelerini, tedarikçilerini ve lojistik operasyonlarını karbon nötr olmaya hazırlıyor

Türkiye’de otomotiv sektöründe geçmişten beri yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği teknolojilerle elektrikli dönüşümün lideri Ford Otosan, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak üzere yakın gelecekte satacağı araçlarda sıfır emisyon, tesislerinde, tedarikçilerinde ve lojistik hizmetlerinde karbon nötr olma yolunda hedeflerini ortaya koydu.

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla Ford Otosan binek araçlarda 2030, hafif ve orta ticari araçlarda 2035, ağır ticari araçlarda ise 2040 itibarıyla sadece sıfır emisyonlu araç satışı hedefliyor. Bu hedefe paralel olarak, E-Transit ve E-Transit Custom’un da Avrupa’daki tek üreticisi olan Ford Otosan, Ford’un elektrifikasyon stratejisinde kritik bir rol oynamaya da devam ediyor.

Türkiye’deki üretim tesislerinde ve Ar-Ge merkezinde, 2030’da karbon nötr olmayı amaçlayan Ford Otosan, bu doğrultuda yerleşkelerinde kullanılan elektriğinin tamamını %100 yenilenebilir kaynaklardan elde ediyor. Karbon dönüşümü konusunda, tedarikçilerinin karbon emisyonlarını hesaplayan Ford Otosan, otomotiv endüstrisinin büyük bir ekosistem olduğu bilinciyle hareket ederek tedarik zincirindeki 300’den fazla tedarikçisinin 2035’te karbon nötr olmasını amaçlıyor. Ayrıca şirket lojistik operasyonlarını da yine 2035 senesinde karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.

Atık ve döngüsel ekonomi konusunda; 2030 yılına kadar operasyonlarındaki düzenli depolama alanlarında sıfır atık politikası ile ilerleyeceğini taahhüt eden Ford Otosan, tek kullanımlık plastikleri kişisel kullanımdan tamamen kaldıracak, fabrikalarında ürettiği araçlardaki plastik kullanımında geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir plastik oranını ise %30’a çıkartacak. Ayrıca temiz su kaynaklarının sürdürülebilirlik açısından hayati önem taşıdığının bilinciyle bu alanda çalışmalar yürüten şirket Gölcük, Yeniköy ve Eskişehir’de ortaya koyacağı geri kazanım projeleri ile tesislerinde araç başı temiz su kullanımını 2030’a kadar %40 oranında azaltmayı hedefliyor.

2030’a kadar şirketin tüm yönetim pozisyonlarında kadın oranı %50 olacak

Otomotiv sektöründe en fazla kadın çalışan sayısına sahip Ford Otosan,toplumsal refahı ve geleceği dönüştürmenin yolunun çeşitlilik ve kapsayıcılıktan geçtiğine inanıyor ve 2030 yılında tüm yönetim pozisyonlarındaki kadın oranını %50’ye çıkarmayı hedefliyor.

Ford Otosan, Mart ayında Koç Topluluğu’nun teknoloji ve inovasyon alanında toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütlerini açıkladığı toplantıda; yönetim kadrolarının en az yarısı kadın olan girişimleri desteklemeyi, 2026 yılına kadar topluma yönelik yapacağı farkındalık, eğitim ve finansal destek projeleriyle 100 bin kadına ulaşmayı hedeflediğini açıklamıştı. Bu hedeflere ek olarak teknoloji ve inovasyon alanında şirket içerisinde çalışan kadın oranını %30’a yükseltmeyi ve tüm bayi ağında ise 2 katına çıkarmayı taahhüt etmişti.

“İş’te Eşitlik” anlayışı ile bugüne kadar çalışmalar yürüten Ford Otosan, 2021 yılında Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Türkiye’den yer alan tek otomotiv, aynı zamanda ilk ve tek sanayi şirketi oldu ve bu sene de eşitlikçi politikaları sayesinde puanını artırarak endekste yer almayı sürdürdü.

Ford Otosan, “Türkiye’nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi olma” vizyonuna ulaşmak için uzun dönem sürdürülebilirlik hedeflerinde, içinde bulunduğu topluma yönelik sosyal fayda yaratacak hedef de ortaya koydu ve toplumsal çalışmalarda yer alacak gönüllülerin tüm çalışanlar içinde oranını 2030’a kadar %35’e çıkarmayı hedeflediğini duyurdu.

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt: “Dünyamızın geleceği için “’Gelecek Şimdi’ ile güçlü adımlar atıyoruz” 

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt “Gelecek Şimdi” mottosuyla açıkladıkları sürdürülebilirlik hedeflerini değerlendirdi: “Karşı karşıya olduğumuz küresel sorunlar tüm dünyayı değişime zorluyor. Kolektif akılla şekillenen sürdürülebilir yaklaşımlarla beraber somut aksiyonlara her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Bugün ortaya koyduğumuz sürdürülebilirlik hedefleriyle de çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında uzun vadeli yol haritamızı paylaşarak, tedarikçilerimiz ve bayilerimizle de birlikte bu ihtiyaca yönelik bir hareket başlatıyoruz.

Yenilikçi teknolojiler ile her zaman müşterilerimize geleceği bugünden yaşatmayı amaçlıyoruz. Türkiye’de otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik dönüşümüne öncülük etmek ve AB Yeşil Mutabakatı ile hızlanan sürece kendimizi ve ülkemizdeki tüm ekosistemi başarıyla entegre etmek için çalışıyoruz. Çevresel ayak izimizi azaltacak çalışmaların yanında insan odaklı inovasyona da ciddi yatırımlar yapıyoruz.

Türkiye’nin ilk tam elektrikli ticari aracını, ağır ticaride ilk yerli şanzımanını üreten; Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer alan, sektörde en fazla sayıda kadın istihdam eden bir şirket olmamız, bu hedeflerimize ulaşmak için çalışırken gücümüzü alacağımız başarılarımızdan birkaçı. ‘Gelecek Şimdi’ diyerek ortaya koyduğumuz uzun dönem sürdürülebilirlik hedeflerimizle gelecek için bugünden paydaşlarımızla birlikte sağlam ve güçlü adımlar atıyoruz.”

Ford Otosan’ın öncü ve dönüştürücü gücü, uluslararası endekslere de yansıyor

Ford Otosan, sürdürülebilirlik alanında geçmişten bugüne yürüttüğü çalışmalar; adil, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışıyla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) imzacı üyeleri arasında bulunuyor. 2021 yılı sürdürülebilirlik raporunu Küresel Raporlama İnisiyatifi’nin (GRI) Standartları “Temel” seçeneğine uygun şekilde ve bağımsız denetim kuruluşunun denetiminde hazırlayan şirket, bu sayede şeffaf ve kapsayıcı şekilde sürdürülebilirlik faaliyetlerini tüm paydaşları ile paylaştı. Ayrıca sürdürülebilirlik odaklı sorumlu yatırım yapmak isteyen yatırımcıların kullandığı önemli endekslerden; BIST Sürdürülebilirlik, FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar ve Bloomberg Cinsiyet Eşitliği (2021’den itibaren) endekslerine dahil olan Ford Otosan, son üç yıldır Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne aktif olarak yanıt verirken CDP İklim Değişikliği ve Su Programlarına da dahil oluyor. Bu yıl, Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne (SBTI – Science Based Targets Initiative) emisyonlarını azaltma taahhüdü veren Ford Otosan aynı zamanda İklimle Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü’ne (TCFD) destek veren şirketler arasında yer alıyor.

Z Kuşağının iletişim aracı: Kişiselleştirilmiş avatar

0

Deloitte’un bu yıl 16’ncı kez yaptığı Dijital Medya Trendleri araştırması Z Kuşağı’nın yüzde 70’inin video oyunları yoluyla iletişim kurduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca araştırma genç erkeklerin yüzde 78’inin, genç kadınların ise yüzde 73’ünün avatarlarını kendilerini ifade etmede kullandıklarını gösteriyor.

İstanbul, 29 Ağustos 2022

Deloitte’un bu yıl ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Brezilya’da gerçekleştirdiği Dijital Medya Trendleri çalışmasının sonuçları dikkat çekiyor. Araştırma, video oyunlarının Z Kuşağı için en büyük eğlence aracı olmasının yanı sıra gençlerin sosyalleşmek ve kendilerini ifade etmek için de oyundaki avatarlarını kullandığını ortaya koyuyor.

Oyun çılgınlığını ‘küresel, sosyal ve durdurulamaz’ diye tanımlayan araştırmaya göre beş ülkenin tümünde Z kuşağı, video oyunlarını en sevdikleri eğlence etkinliği olarak sıralıyor. ABD’deki oyuncuların yaklaşık yarısı, oyunun diğer eğlence etkinlikleri için ayrılan zamana yayıldığını söylüyor. Araştırmaya ABD’den katılanların yüzde 80’inden fazlası sık sık veya gün içinde ara sıra oyun oynadığını, akıllı telefon sahiplerinin yarısı ise her gün telefonda oyun oynadığını belirtiyor. Sık sık veya gün içinde ara sıra oyun oynadığını söyleyenlerin oranı İngiltere’de yüzde 75, Almanya’da yüzde 78, Brezilya’da yüzde 89, Japonya’da ise yüzde 63.

Araştırmaya katılan 14-19 yaş arasındaki Z Kuşağı gençleri, video oyunlarına para harcamaktan çekinmiyor. Bu nedenle oyun trendlerini Z Kuşağı’nın talepleri belirliyor.

Gençler, düzenli olarak video oyunu oynamanın sosyal ve duygusal açıdan faydalı olduğunu belirtiyor. Z Kuşağı gençlerinin yüzde 70’i video oyunları oynamanın iletişim kurmalarına yardımcı olduğunu söylerken bu oran Z Kuşağı’nın yetişkinlerinde yüzde 58’e düşüyor.

Sanal ve gerçek bulanıklaşıyor

Oyun deneyimleri giderek daha sofistike ve çok katmanlı hale geldikçe, gerçek ve sanal dünyalar arasındaki çizgi bulanıklaşıyor ve Metaverse evreni gençlere daha da yaklaşıyor.

Video oyunları, kullanıcıları dijital ve gerçek hayatın birleştiği, daha kişisel ve sosyal bir dijital geleceğe taşıyor. Oyuncular, oyunun diğer insanlarla bağlantıda kalmaya yaradığını ayrıca zor zamanlarda kendilerine yardımcı olduğunu belirtiyor. Araştırmaya yanıt veren Z Kuşağı erkeklerin yüzde 78’i, kadınların ise yüzde 73’ü kendilerini ifade etmek için oyundaki avatarlarını kullandığını söylüyor.

Z Kuşağı’ndaki genç erkekler haftada ortalama 12 saat oyun oynarken genç kadınlar ise ortalama 9 saat oyun oynuyor. Araştırmaya göre özellikle genç erkekler video oyunlarını sosyalleşmek ve kendini ifade etmek için önemli görüyor. Z Kuşağı genç erkeklerin yüzde 80’i video oyunları oynarken başkalarıyla iletişime geçmenin kendileri için önemli olduğunu belirtirken bu oran kadınlarda yüzde 57’ye düşüyor.

Pazarlamanın yeni evreni

Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Lideri Metin Aslantaş, pandeminin gençleri sosyal bağlantılar kurmak ve yaşıtlarıyla iletişime geçmek için video oyunlarına yönelttiğine dikkat çekti. Aslantaş şöyle konuştu:

“Gençler, kapanma ve kısıtlama dönemlerinde arkadaşlarıyla bir araya gelemedikleri için video oyun platformlarında toplandılar. Oyuncuyu yıldız yapan akıllı telefonlar, rekabetçi e-sporlar, Hollywood düzeyindeki zengin deneyimler sayesinde oyun küreselleşti ve giderek evreni genişledi. Oyun bireysel bir deneyim olarak başlasa da şu sıralar oldukça sosyal bir aktivite. Video oyunları insanlara kendilerini ifade etme, derinleşme, bağlantı kurma, stresten uzaklaşma için çıkış noktası sunuyor, oyun şirketleri de bu faydadan para kazanıyor. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve sosyal mesafe zorunlulukları sırasında pandemi, sadece dijital dünyalarda sosyalleşmenin değerini gösterdi. Z Kuşağı’nın yön verdiği bu trend onların taleplerine göre şekillenmeye devam edecek. Reklam sektörü, en iyi oyun platformlarında toplanmış ve etkileşimde bulunan büyük, küresel kitlelere erişmek ve onları etkilemek için çalışıyor. Oyun dünyaları daha dinamik ve özelleştirilebilir hale geldikçe oyun için reklamcılık ve marka bilinci oluşturma fırsatları daha yaratıcı hale geliyor. En çok tercih edilen sosyal oyunlar, markalı sanal ürünleri giderek daha fazla içeren sanal kıyafetler, görünümler ve hareketler sunarak daha fazla kişiselleştirmeyi destekliyor. Bu dünya, oyuncunun en sevdiği marka spor ayakkabıları giyen, her zaman hayalini kurduğu tasarımcının el çantasını kullanan avatarların olduğu bir başka dünyanın kapılarını açıyor.”

Şikayetvar yılın ilk yarısı için verilerini açıkladı

0

Çözüm platformu Şikayetvar yılın ilk 6 ayı için verilerini açıkladı. Tüketicilerin satın alma kararında nelerin öncelikli olduğuna, en çok şikayet edilen sektörlere ve Şikayetvar’da en çok merak edilen markalara yer verilen raporda, platforma gelen en ilginç şikayetler de dikkat çekiyor. 

En çok şikayet 27 Haziran yazıldı

Şikayetvar yılın ilk 6 ay verilerini paylaştı. Verilere göre 2022’nin ilk yarısında Haziran ayında şikayetler zirve yaparken, 204 bin 485 şikayet ile şikayetin en çok geldiği gün pazartesi oldu. 9 bin 62 şikayetle 27 Haziran 2022 tarihi en çok şikayet yazılan tarih olurken şikayetler en çok saat 14.00’da yazıldı. 2022’nin en çok ziyaret edilen ayı Haziran olurken ilk 6 ayda Şikayetvar’ı aylık 18 milyonun üzerinde kullanıcı ziyaret etti. Verilere göre platformda 37 sektörde toplam 147 bin 171 marka yer alıyor.

2022’nin ilk 6 ayında 220 binin üzerinde şikayet çözüldü

Çözüm platformu Şikayetvar’a 2022’nin ilk 6 ayında toplam 717 bin 663 yeni üye katıldı. Toplam üye sayısı 8 milyon 392 bin 452’ye ulaştı. Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar’da yılın ilk 6 ayında toplam 220 bin 486 şikayet çözüme kavuştu.

Şikayetvar’da en çok hangi markalar merak edildi?

Yılın ilk 6 ayında Şikayetvar’da, sayfası en çok aranan marka 1 milyon 683 bin 653 sayfa görüntülenmesiyle Instagram oldu. Instagram’ı, Xiaomi, Trendyol, Türk Telekom ve Akbank izledi.

Anne-bebek-çocuk ürünleri sektörü en fazla şikayet çözen sektör oldu 

Şikayetvar verilerine göre 2022’nin ilk yarısında müşterisini en çok dinleyen ve memnuniyet oranı en yüksek olan sektör geçtiğimiz yıl olduğu gibi yüzde 58’lik çözüm oranıyla anne-bebek-çocuk sektörü oldu. Bu oran kargo ve nakliyat sektöründe yüzde 54, emlak ve inşaat sektöründe yüzde 50’ye ulaştı.

En çok şikayet e-ticaret sektörüne geldi

193 bin 763 şikayet sayısıyla e-ticaret sektörü 2022’nin ilk altı ayında en çok şikayet alan sektör oldu. E-ticaret sektörünü 161 bin 351 şikayet sayısıyla finans sektörü izledi. İletişim (115 bin 557), internet (93 bin 543) ve kargo (87 bin 71) sektörleri ilk 6 ayda Türkiye’nin en çok şikayet edilen sektörleri olarak öne çıktı. Geçtiğimiz dönemde en çok şikayet edilen sektör sırasıyla şöyleydi: E-ticaret, finans, internet ve kargo… E-ticaret sektörünün alt kırılımları incelendiğinde pazaryeri siteleri, yemek siteleri ve market alışveriş sitelerinin bu alanda en çok şikayet edilen kategoriler olduğu göze çarpıyor. 2022’in ilk 6 ayında en çok şikayet edilen bir başka sektör olan finans sektöründe özel ve kamu bankaları tüketicilerin sorun yaşadığı kategoriler oluyor. Yine aynı sektör başlığı altında yer alan e-cüzdan – elektronik para uygulamaları şikayetleri bu dönemde artış gösteriyor İnternet sektörünün altında yer alan sosyal medya uygulamaları bu dönemde en çok şikayet edilen kategori olarak öne çıkıyor.

En şikayetçi il İstanbul oldu

Nüfus ortalamasına göre 2022’nin ilk 6 ayında Muş binde 1,25 ile şikayet yoğunluğu en az şehir oldu. Muş’u sırasıyla Adıyaman, Hakkari ve Kars izledi. Şikayetvar verilerine göre bin kişi başına düşen şikayet sayısına göre 56,9 şikayet yoğunluğuyla Türkiye’nin en şikayetçi ili İstanbul oldu.

Yılın ilk 6 ayında Şikayetvar’a gelen en ilginç şikayetler: 

 • Almış olduğum unun içinden hamur gibi top halinde havlu kağıt peçete çıktı. Önce unun topak olduğunu düşündük ancak açtıkça buruşturulmuş peçete olduğunu fark ettik. Bu durum için bir açıklama bekliyoruz.
 • Bastım parayı 4K televizyon aldım. Tam açıp Kurtuluş Osman’ı izleyeceğim, takılıyor. İnternet sağlayıcısını aradım Wi-Fi’den diyor. Tamam da kardeşim bana ne bundan? Tam cenk başlayacakken donuyor. İçimdeki cihat duygusu ölüyor. Ben ağız tadı ile bir Kurtuluş Osman seyredemiyorum. Osman Gazi’ye ayıp oluyor. Adam kılıcı kaldırmış ama indiremiyor. Neden çünkü internet donuyor. Duyun sesimi. Osmanlı’nın gelişini kimse durduramaz.
 • Süpermarketten 10 liraya 25’li çay aldık. Yurtta barınıyoruz, öğrenciyiz, bütçemiz buna yetti. Çaya çay koklatmışlar, çayı çay tarlasının yanından geçirmişler, çaya çaydan bahsetmişler, çaya çay demişler. Nasıl bu kadar demli olduğunu merak ettim. Yetkililere sormak istiyorum.
 • Dün verdiğim siparişte hamburger kutusunda ruj izleri vardı. Açarken gördüm, elime bulaştı. İçini açtım içinde de vardı. Hamburgerimi yiyemedim şaka gibi gerçekten, aç kaldım. Hadi aç kalmayı geçtim, kutunun içinde dışında nasıl ruj izi olabilir? Pislik resmen.
 • Otobüs firmasında bizi pis bir araca koydular, şimdi de ralli yaptırıyorlar. Camlar yağ içinde, koltuklar kırıntı içinde, tepsiler meşrubata bulanmış. En önemlisi bu süratle hayatımız tehlikede. Nereye yetişiyoruz, temizliğe mi? Toptan temizleyecekler hepimizi!
 • Koskoca Devlet Demir Yolları, trende dünyaya gelen ve nüfus cüzdanının doğum yeri hanesinde de doğum yeri “Tren” yazan (Belki de dünyada bir ilk olan) bana jest amaçlı trene (raylı sisteme) bedava binme hakkı tanımamıştır. Karar değişikliği olursa lütfen arayınız. Gelip tren binme kartımı alayım. Saygılarımla
 • Alo 170’i aradım, derdimi anlattım. Telefon numarası aldılar, kimlik numarası aldılar, isim soy isim vs. Sonrasında güvenlik sorusu diye bir şey uydurmuşlar. Hayatta olan amca ve öz kardeş sayısını soruyorlar. 3 gündür arıyorum hayatta olan amca sayımı ve öz kardeş sayımı söylüyorum 2 sorunun cevabı da yanlış diyor. Dedim ki dur bakalım farklı bir rakam söyleyeyim ona da zaten yanlış diyor. Kısacası ne cevap verirsem vereyim sistemde yanlış gözüküyor. 25 yıl boyunca 3 olan amca sayımı ve 1 olan öz kardeş sayımı SGK ”hayır 3 ve 1 değil, gayri meşru amcan ve gayri meşru kardeşin” var diyor, ya şaka gibi gerçekten. Başka hiçbir kurumda böyle bir rezaletle hayatım boyunca karşılaşmadım.

GÜNCEL